Warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół realizowane przez Pracownię Artystyczną „Mali Twórcy”. Współpracujemy od wielu lat z przedszkolami i szkołami w Krakowie i okolicach. Prowadzimy tam zarówno cykliczne jak i okazjonalne warsztaty ceramiczne i plastyczne.

Warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół - Pracownia Artystyczna 'Mali Twórcy'

Cykliczne warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół

Cykliczne warsztaty ceramiczne prowadzimy zarówno w przedszkolach jak i szkołach. Warsztaty odbywają się najczęściej w formacie zajęcia raz w miesiącu. Mogą one mieć także formę zajęć pozalekcyjnych np. w ramach zajęć świetlicowych.

W przypadku tego formatu warsztatów ceramicznych dla dzieci co miesiąc realizujemy określony temat. Dostosowujemy tematykę przykładowo do pory roku lub realizowanego w danym momencie w szkole lub przedszkolu materiału. Temat warsztatów może również nawiązywać np. do nadchodzących świąt (Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Dzień Mamy i Taty, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka). Natomiast w sytuacji, gdy nie ma takich odgórnych ograniczeń dobieramy tematy zajęć w taki sposób, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla dzieci.

Poza warsztatami realizowanymi w formacie warsztaty raz w miesiącu oferujemy także warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół raz w tygodniu. W takim formacie przyjeżdżamy do przedszkola lub szkoły co tydzień. Na każde spotkanie przygotowujemy zróżnicowane i ciekawe dla dzieci tematy warsztatów. Są one dobierane tak, aby z tygodnia na tydzień ceramika była tym wyjątkowym momentem tygodnia, który daje dzieciom wiele radości.

Okazjonalne warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół

Okazjonalne warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół wiążą się najczęściej z nadchodzącymi wydarzeniami. Dotyczy to w szczególności różnorodnych świąt, takich jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Mamy i Taty, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka czy Dzień Dziecka.

W trakcie takich warsztatów ceramicznych dzieci realizują prace, które będą wyjątkowym prezentem dla najbliższych (np. Mamy, Taty, Babci lub Dziadka) lub unikalną ozdobą świąteczną (np. na Boże Narodzenie czy Wielkanoc). Na warsztaty ceramiczne z okazji Dnia Dziecka temat warsztatów staramy się dobrać pod kątem dostarczenia dzieciom jak najwięcej radości z udziału w warsztatach.

Poniżej przedstawiamy wybrane, przykładowe prace dzieci zrealizowane na prowadzonych przez nas warsztatach ceramicznych w przedszkolach i szkołach.

Więcej prac dzieci można znaleźć na naszej stronie strona Facebook Pracowni Artystycznej Mali Twórcy

Osobom zainteresowanym warsztatami ceramicznymi w przedszkolu i szkole fotografie przykładowych prac z określonej tematyki wysyłamy e-mailem.

Warsztaty ceramiczne dla przedszkoli i szkół – Informacje

Terminy warsztatów ustalamy indywidualnie dostosowując się do wymagań i potrzeb klienta. Mogą być to zarówno zajęcia realizowane w godzinach porannych i przedpołudniowych, jak również warsztaty realizowane po południu w formie zajęć dodatkowych.

Czas trwania warsztatów to zwykle ok. 1h. Wynika to z możliwości psychofizycznych dzieci. W przypadku dzieci młodszych grupach przedszkolnych „maluszków” ustalamy czas trwania warsztatów na ok. 45 min. Wiąże się to z ograniczonymi możliwościami skupienia się na wykonywaniu jednej czynności przez dłuższy czas u dzieci w tym wieku. Możliwe jest oczywiście umówienie się na warsztaty trwające dłużej niż 1h, w przypadku dzieci starszych.

Cena warsztatów (w granicach miasta Krakowa) kształtuje się w zakresie od 30zł od jednego uczestnika. W każdym przypadku cena jest kalkulowana indywidualnie w zależności od ilości grup/klas, częstotliwości zajęć, charakteru zajęć, rodzaju prac itp.

Przyjeżdżamy jednorazowo do minimum dwóch grup przedszkolnych/klas szkolnych.

W przypadku warsztatów poza Krakowem doliczana jest dodatkowo stawka za dojazd do klienta uzależniona od odległości.

Cena warsztatów obejmuje w szczególności:

  • dojazd do klienta,
  • przygotowanie materiałów, jak również pomocy na warsztaty,
  • pracę instruktorów w czasie warsztatów,
  • materiały oraz narzędzia,
  • przygotowanie prac do wypału (korekta, malowanie lub szkliwienie),
  • dwukrotny wypał w piecu ceramicznym,
  • dowóz gotowych prac z powrotem do klienta.

Oczywiście wystawiamy faktury.

Wstęp teoretyczny

W czasie warsztatów zajęcia praktyczne (lepienie z gliny) poprzedzone są krótką, przystępną dziecku częścią teoretyczną. Na tym etapie przybliżamy dzieciom temat warsztatów i zadanie do wykonania. Jako pomoce dydaktyczne wykorzystujemy na przykład reprodukcje dzieł sztuki, fotografie, rzeźby a także gotowe prace ceramiczne.

Efekt warsztatów

W ramach warsztatów dzieci wykonują główna pracę ceramiczną związaną z tematem warsztatów. Jest to oczywiście samodzielna praca dziecka, w którą nie ingerujemy. Niemniej jednak, w przypadku maluszków z początkowych grup przedszkolnych, pomoc niejednokrotnie jest konieczna ze względu na ograniczone jeszcze zdolności manualne dzieci. W takim przypadku staramy się pomagać dzieciom wykonywać prace zgodnie z ich pomysłem.

Z założenia dążymy do tego, aby dzieci otrzymywały z powrotem pracę w takiej postaci, jak ją wykonały. Jest to, z naszego punktu widzenia, najbardziej stymulujące dla dzieci. Bez wątpienia potwierdza to radość dzieci, gdy przywozimy prace z powrotem. Z tego powodu korygujemy wykonane przez dzieci prace jedynie pod kątem technicznym i konstrukcyjnym – np. doklejamy elementy, które mogłyby odpaść w procesie suszenia lub wzmacniamy konstrukcję pracy.

Wykonane zabieramy do naszej Pracowni, gdzie są suszone przez okres ok. dwóch tygodni. Każda praca jest następnie wypalana po raz pierwszy w piecu ceramicznym (tzw. wypalanie na biskwit), po czym jest szkliwiona przez naszych pracowników glazurą w różnych kolorach i w końcu jest wypalana po raz drugi. Po zakończeniu tego procesu przywozimy dzieciom z powrotem piękne, kolorowe prace, które są prawdziwą ceramiką.

Swobodna zabawa

Po wykonaniu głównej pracy będącej tematem warsztatów dzieci kontynuują swobodną „zabawę z gliną”. Korzystają wtedy między innymi z wałeczków i nożyków, które przywozimy na warsztaty. Dzieci starsze, na tym etapie, wykonują prace według własnego pomysłu. Krótko mówiąc lepią na co mają ochotę.

W przypadku pytań dotyczących prowadzonych przez nas warsztatów lub chęci rezerwacji warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:

Warsztaty ceramiczne prowadzi wykwalifikowana kadra magistrów sztuki (absolwenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego), posiadająca wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Wszystkie warunki przeprowadzenia warsztatu dowolnie modyfikujemy, a co za tym idzie możemy w sposób elastyczny dostosować do potrzeb i wymagań zamawiającego.

Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy. Prowadzimy również, oprócz warsztatów ceramicznych, różne inne formy warsztatów artystycznych i plastycznych.

Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na spotkanie oraz pokazowe warsztaty ceramiczne!